Toitlustamine
Toitlustamine
Karksi-Nuia Lasteaias on kaasaegse köögitehnikaga sisutatud köök, kus teevad süüa noored ja sõbralikud kokad. Lasteaias on koostatud vaheldusrikas tervislik menüü, mis on vastavuses kõikide nõuetega ning mida vastavalt laste soovidele korrigeeritakse. Laste toitlustamisel arvestatakse Tervisekaitseameti poolt kehtestatud nõuetega.
- Tervisekaitsenõuded toitlustamisele koolieelses lasteasutuses ja koolis
- Sotsiaalministri 15. jaanuari 2008. a määruse nr 8 „Tervisekaitsenõuded toitlustamisele koolieelses lasteasutuses ja koolis” muutmine
Karksi-Nuia lasteaias on toidu kogused arvestatud laste vanuserühma tasakaalustatud keskmise järgi. Pakutav toit katab iga päev 85-90% ööpäevasest toiduenergia vajadusest. Igapäevaselt pakutakse lastele hommiku-ja lõunasööki ning õhtuoodet. Joogivesi on lastele vabalt kättesaadav.
Menüüd saab nüüd näha Stuudiumi keskkonnas.
(Või toimige nii: logige Stuudiumi keskkonda – otsige päisest ikoon “Tera” ja vajutage selle peale – sealt leiate kausta nimega “Menüüd.”)
Toidu valmistamisel arvestatakse allergikutega. Tähtsaks peame tooraine kvaliteeti, isuäratavat toidu välimust ning serveeringut. Toidukaupade tellimisel on meil kindlad prioriteedid: kvaliteet, värskus, Eestimaine päritolu, parim hind.
Toorainena kasutame naturaalset looma-, sea- või kanaliha, kodumaiseid piimatooteid jm, mida tarnib meile hulgiladu Mones & Tuur OÜ. Kvaliteetseid köögivilju tarnib meile kohalik talupidaja. Mahlad ja moosid on kodumaisest toorainest valmistatud AS Rõngu Mahl ja AS Bacula toodang ning saia-leivasaadused küpsetab meile AS Lõuna Pagarid.
Oleme liitunud Euroopa Liidu Koolipiimatoetuse- ja Koolipuuvilja ja -köögivilja programmiga. Koolipiimatoetuse raames pakutakse lasteaialastele ning kooliõpilastele kvaliteetset piima ja piimatooteid, et aidata kaasa tervisliku eluviisi väljakujunemisele ja toitumisalase teadlikkuse tõstmisele. Koolipuuvilja ja kooliköögivilja kava on Euroopa Liidu programm, mille eesmärgiks on harjutada lapsi sööma rohkem aedvilja ning tervislikult toituma. Toodete valikul on põhiliseks kriteeriumiks puu- ja köögivilja tervislikkus ja toodete jagamise lihtsus. Eelistame kohalikke tooteid sõltuvalt hooajast ja maksumusest. Toorest puu- ja köögivilja pakume lasteaias iga päev.
Lapsed söövad lasteaia ühises söögisaalis. Oluliseks peame „kolme ampsu“ reeglit. Lapsel ei ole kohustust oma portsjon kõik korraga ära süüa, vaid laps õpib „kolme ampsu“ reegliga tunnetama erinevaid toidu maitseid ja omadusi ning ajapikku saab ta sõbraks toitudega, mis algul paistsid talle võõrad ja mida kodus ei valmistatud. Samuti kujunevad välja õiged söömisharjumused.
Toitlustamisega saavad lapsed lähemat tutvust teha kokandustegevustes. Laste köögis õpivad lapsed valmistama lihtsamaid toite. Üheskoos süüa tehes on võimalus tutvuda erinevate toiduainete ja lihtsamate töövõtetega.
Õige toitumine on hea tervise aluseks!